(archiwalne) Fitoterapia od H do Z

Otwieramy serię spotkań z zakresu fitoterapii (ziołolecznictwa).
Zaczynamy od H jak historia poprzez m.in. R jak warsztaty z rozpoznawania ziół oraz ich ulubionych miejsc dobrego wrastania; aż do Z jak zastosowanie.

Oczywiście kolejność alfabetyczna nie obowiązuje, a zajęcia będą wielotematyczne w zależności od sytuacji lub zainteresowań biorących udział

Krótkie wprowadzenie:

Historia medycyny naturalnej sięga tysiącleci wstecz i zawiera elementy filozofii, religii i nauki. W starożytności, medycyna naturalna była oparta na idei, że człowiek i natura są ze sobą powiązane i że równowaga między nimi jest kluczowa dla zdrowia. W wielu kulturach, w tym w starożytnym Egipcie i Grecji, naturalne leczenie było oparte na użyciu ziół, diet i rytuałów, a także na filozofii holistycznej, która uwzględniała ciało, umysł i ducha.

W średniowieczu, medycyna naturalna rozwijała się w Europie, a wiele z jej praktyk i filozofii zostało przeniesionych z Bliskiego Wschodu. W tym czasie, wiele ziół i roślin zostało użytych do leczenia różnych chorób, a także do poprawy zdrowia i dobrego samopoczucia. W czasach renesansu, medycyna naturalna była często używana jako alternatywa dla tradycyjnej medycyny, która była uważana za nieefektywną i okrutną.

W dzisiejszych czasach, medycyna naturalna nadal jest praktykowana i jest uważana za ważną część wielu systemów zdrowia, w tym medycyny holistycznej i homeopatii. Wiele osób stosuje różne formy medycyny naturalnej jako uzupełnienie do tradycyjnej medycyny lub jako alternatywę dla niej, w szczególności w przypadku chorób, takich jak choroby serca, cukrzyca i raka.

Nazewnictwo w medycynie naturalnej zmieniło się na przestrzeni wieków i różni się w zależności od kultury i języka. Niemniej jednak, niektóre przykłady zmian nazewnictwa w medycynie naturalnej to:

W starożytnym Egipcie i Grecji, medycyna naturalna była często określana jako „sztuka lekarska” lub „sztuka uzdrawiania”. W starożytnej Indiach, medycyna naturalna była często określana jako „ayurveda”, co oznacza „wiedza o życiu”.

W średniowieczu, medycyna naturalna była często określana jako „medycyna zielarska” lub „medycyna roślinna”. W tym okresie, wiele ziół i roślin było używanych do leczenia chorób i poprawy zdrowia, a wiele ksiąg zielarskich zostało napisanych, aby opisać ich właściwości lecznicze.

W czasach renesansu, medycyna naturalna była często określana jako „medycyna naturalna” lub „medycyna niechirurgiczna”. W tym okresie, wiele filozofów i naukowców zaczęło interesować się medycyną naturalną i wprowadzili nowe spojrzenie na jej praktyki i filozofię.

W dzisiejszych czasach, medycyna naturalna jest często określana jako „medycyna alternatywna” lub „medycyna holistyczna”. Wiele osób stosuje różne formy medycyny naturalnej jako uzupełnienie do tradycyjnej medycyny lub jako alternatywę dla niej, w szczególności w przypadku chorób systemowych i przewlekłych.

Spotkania prowadziła i na pytania odpowiadała będzie

Małgorzata Wąś

Zapraszamy, bo skoro fitoterapia działa, to
wymiana doświadczeń oraz ciągłe pogłębianie wiedzy na jej temat, są niezbędne,
szczególnie w czasach zmiany klimatu, by skutecznie osiągać zamierzone cele

Warunki uczestnictwa w poniedziałkowych spotkaniach:
Dla Członków Polskiego Towarzystwa Psychotronicznego i członków Stowarzyszenia Rzeczoznawców Radiestezji wstęp wolny, pozostałych uczestników prosimy o min. 10 PLN wsparcia naszych Celów Statutowych. Problemy z kaską? – rozumiemy i prosimy o „zrekompensowanie” radością ze wspólnego spotkania oraz swoją aktywnością w dyskusji po części oficjalnej 🙂

Zapraszamy do komentarzy
lub propozycji tematów na Grupie FB PTP

ZAPRASZAMY do PTP
Adres: ul. Ratuszowa to praskie centrum Warszawy. Ratuszowa 11 to ok. 300 metrów od stacji metra „Dworzec Wileński”

POLECAMY KOMUNIKACJĘ MIEJSKĄ
bo skoro centrum (prawobrzeżne) Warszawy, to i
strefa płatnego parkowania w dni robocze do godz. 20:00
tu JAK DO NAS DOTRZEĆ KOMUNIKACJĄ (pod)MIEJSKĄ i

nasze DANE KONTAKTOWE

°

możesz ten wpis wydrukować, zapisać jako PDF lub podać dalej za pomocą wielu poniższych opcji:
Print Friendly, PDF & Email
Podaj dalej: