(archiwalne) u Wikingów i Słowian – sojusz miecza, ołtarza i magii

O czasach i zwyczajach obydwu wczesnych „państwowości” opowie i kilkoma artefaktami zilustruje:

Ksawery Wyrozemski 

<Herbu Jastrzębiec Zawołania Kunath>

Krótkie przypomnienie (od redakcji):

Sojusz „ołtarza i miecza” to termin, który odnosi się do współpracy między władzą świecką a religią w celu uzyskania władzy i kontroli nad społeczeństwem. Wikingowie i Słowianie nie byli jednolitą grupą, a ich kultury i religie różniły się w zależności od okresu i regionu, ale potrzeba łączenia tych dwóch elementów „przemocy” by osiągać cele, była cechą wspólną dla każdej cywilizacji.

Wikingowie byli zwykle wyznawcami politeistycznej religii nordyckiej, która była związana z wierzeniami w bogów i boginie, a także walczyli często w celu zdobycia łupów i władzy nad innymi społecznościami. Wikingowie byli zwykle silnie związani z ich władcami i oddawali im posłuszeństwo. W niektórych przypadkach, władcy ci wspierali kościoły i chrystianizację, co pozwalało im zyskać poparcie ze strony Kościoła.

Słowianie, z kolei, byli znacznie bardziej zróżnicowani pod względem religijnym, a ich wierzenia różniły się w zależności od czasu i miejsca. Jednakże, wiele plemion słowiańskich było wyznawcami rodzimych wierzeń politeistycznych, podobnie jak Wikingowie. Władcy słowiańscy często utrzymywali silną kontrolę nad religią, co pozwalało im kontrolować swoich poddanych.

Słowianie byli znacznie bardziej zróżnicowani pod względem religijnym, a ich wierzenia różniły się w zależności od czasu i miejsca. Niektóre plemiona słowiańskie były wyznawcami rodzimych wierzeń politeistycznych, podobnie jak Wikingowie, podczas gdy inne plemiona przyjęły chrześcijaństwo. Mimo to, istniały bogowie i bóstwa związane z militarnymi aspektami wojennymi, w niektórych wierzeniach i praktykach.

Jednym z przykładów bogów „militarnych” u Słowian był Perun, który był bogiem burzy, piorunów, wojny i siły. Był uważany za jednego z najważniejszych bogów w panteonie słowiańskim. Wierzono, że miał on moc nad błyskawicami, a jego symbolem był topór. Perun był uważany za patrona wojowników, którzy prosili go o zwycięstwo w bitwie.

Innym bóstwem związanym z militarnymi aspektami wojennymi był Svetovid, który był bogiem wojny, opieki i sprawiedliwości. Svetovid był czczony głównie przez plemiona zachodniosłowiańskie, a jego świątynie znajdowały się na wyspie Rugii w Morzu Bałtyckim. Wierzono, że Svetovid miał cztery głowy i widział wszystko, co działo się wokół niego, co dawało mu moc ochrony i wsparcia w walce.

Innym bóstwem związanym z militarnymi aspektami wojennymi był Triglav, który był bogiem wojny, zemsty i siły. Triglav był czczony głównie przez plemiona południowosłowiańskie, a jego imię oznaczało „trzy głowy”. Wierzono, że Triglav miał moc ochrony i wsparcia w walce, a także miał moc zemsty na wrogach.

Podsumowując, Słowianie i Wikingowie mieli kilku bogów i bóstw, którzy byli związani z militarnymi aspektami wojennymi, a wierzenia te były ważną częścią ich kultury i społeczeństwa.

Warunki uczestnictwa w poniedziałkowych spotkaniach:
Dla Członków Polskiego Towarzystwa Psychotronicznego i członków Stowarzyszenia Rzeczoznawców Radiestezji wstęp wolny, pozostałych uczestników prosimy o min. 10 PLN wsparcia naszych Celów Statutowych. Problemy z kaską? – rozumiemy i prosimy o „zrekompensowanie” radością ze wspólnego spotkania oraz swoją aktywnością w dyskusji po części oficjalnej 🙂

Zapraszamy do komentarzy
lub propozycji tematów na Grupie FB PTP

ZAPRASZAMY do PTP
Adres: ul. Ratuszowa to praskie centrum Warszawy. Ratuszowa 11 to ok. 300 metrów od stacji metra „Dworzec Wileński”

POLECAMY KOMUNIKACJĘ MIEJSKĄ
bo skoro centrum (prawobrzeżne) Warszawy, to i
strefa płatnego parkowania w dni robocze do godz. 20:00
tu JAK DO NAS DOTRZEĆ KOMUNIKACJĄ (pod)MIEJSKĄ i

nasze DANE KONTAKTOWE

°

możesz ten wpis wydrukować, zapisać jako PDF lub podać dalej za pomocą wielu poniższych opcji:
Print Friendly, PDF & Email
Podaj dalej: