Nauczanie Radiestezji – kompetencje

wobec faktu, iż Radiestezji, jej teorii i praktycznego zastosowania, jest ogromna ilośćPolskie Towarzystwo Psychotroniczne zaznacza, iż każdy wykład jest „obciążony lub wzbogacony” autorskim podejściem do tematu.

Oczywistym jest, że wobec braku jednoznacznych, obiektywnych badań, żadne środowisko, ani żaden radiesteta nie jest i nie powinien mienić się wyrocznią w dziedzinie radiestezji. „Prawidłowa” radiestezja to ta, która jest SKUTECZNA.

Problem opisał w swojej książce wydanej w lipcu 2020 nasz Kolega Tomasz Sitkowski. Polecamy lekturę – również obarczoną specyficznym podejściem Autora do tematu; m.in. Autor neguje „święty Graal” Radiestezji jakim jest „radiestezja mentalna” określając ją (jej źródło informacji) w przepięknie romantyczny sposób duszek pępuszek, który to termin chyba powinniśmy na stałe wprowadzić do Radiestezji, by nie była ona aż tak poważna w swoich niezliczonych, żarliwie bronionych przez niektórych, koncepcjachAutor forsuje swoją, w jakiś sposób sprzeczną z pierwszą częścią książki, teorię „impulsu elektrycznego” ale omawia również inne ogólne, istotne zagadnienia jak skale pomiarowe i ich wieloznaczność, tzw. „dobre i złe promieniowanie”, miejsca mocy, metodykę pomiarów itd. – ZACHĘCAMY DO LEKTURY bo już sam tytuł jest przewrotny 😀

http://www.astrum.wroc.pl/pokaz_ksiazke.php?isbn=9788366382442

Książka dostępna w wielu księgarniach i różnych cenach (google).

Inne publikacje Autora

…i u nas już najnowsza książka kolegi Tomasza:

Nasze uwagi o „Radiestezja dla dociekliwych”:

„Radiestezja dla dociekliwych”, to kolejna, czwarta już książka autorstwa Tomasza Sitkowskiego, z zakresu popularyzacji radiestezji. Stanowi ona podsumowanie doświadczeń autora, z okresu 30 lat zajmowania się tą dziedziną. Tomasz Sitkowski urodził się w 1950 roku. Ponad 20 lat był pracownikiem naukowo badawczym. W 1986 uzyskał tytuły naukowe, doktora nauk rolniczych oraz kandydata nauk technicznych.

Książka przeznaczona jest zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących radiestetów, szczególnie jednak dla tych wszystkich, którzy są dociekliwi w dochodzeniu do prawdy o tej dziedzinie i nie chcą ograniczać swojej wiedzy tylko od informacji pozyskanych z typowych podręczników oraz kursów. Z tego też względu dobrze by było, aby pozycja ta mogła znaleźć miejsce w domowych biblioteczkach każdego, dociekliwego radiestety.

Książka odróżnia się od innych podręczników o radiestezji nieco odmiennym sposobem opisu tej dziedziny. Na początku zamieszczono opis tradycyjnego wyobrażenia radiestezji, zgodny z powszechnie przyjętymi zasadami. Następnie zaprezentowano próbę nowej interpretacji oraz krytycznej oceny takich tematów jak:

 • różnicy między metodą fizyczną i mentalną;
 • systemów pomiarowych Bovisa i BSM;
 • pojęcia tzw. „dobrego promieniowania”;
 • polemiki na temat uznawania radiestezji za naukę;
 • uwagi na temat ekranowania zadrażnień radiestezyjnych;
 • smogu elektromagnetycznego;
 • radiestezji terapeutycznej;
 • promieniowanie towarzyszące, w tym towarzyszące promieniowaniu radioaktywnemu oraz elektromagnetycznemu;
 • na końcu książki załączony jest opis trzech badań własnych autora na temat radiestezji, wzorowanych na metodyce opisu prac naukowo badawczych.

Autor proponuje również inne nowości:

 • opracowaną przez siebie metodykę obrazowego prezentowania wyników badań;
 • opis badań radiestezyjnych na wzór prac naukowo badawczych;
 • zastosowanie obiektywnych mierników do oceny bodźców, których nie można zbadać metodą radiestezyjną w mentalny sposób.

Zaproponowany zakres opisu zagadnień radiestezyjnych w dużym stopniu wyczerpuje nowe pomysły na interpretację poszczególnych działów tej dziedziny. Książka stanowi ciekawą pozycję na temat nowego sposobu wyobrażenia o dziedzinie radiestezji.

Podsumowując

To co zdecydowanie wyróżnia książkę ze sporej rzeszy publikacji o Radiestezji:

 • Autor, chyba po raz pierwszy, poruszył krytykę ustalonych tematów tabu, takich jak: „dobre promieniowanie”, „promieniowanie towarzyszące”, „promieniowanie radioaktywne”, pojęcie „energii” w radiestezji”, itp.
 • Autor zdecydowanie sprzeciwił się tezie o wykrywaniu i ekranowaniu przez radiestetów promieniowania EM.
 • od około 20 lat książki, które wydawano, były wyłącznie autorstwa Mateli i jego uczniów, a Autor pozwolił sobie skrytykować Radiestezję wg Bovisa, jego kontynuatorów i zwolenników. Autor uznaje ją jako odwrócenie rzeczywistości i radiestezję bajkową, a poza tym twierdzi, że dobrze by było, aby Radiestezja wróciła do stanu sprzed ekspansji teorii Bovisa i jego kontynuatorów. Niektórzy bowiem mogą uznawać, że innej Radiestezji, oprócz teorii Bovisa, nie ma
 • Autor napisał rozdział, może też kontrowersyjny dla niektórych, że Radiestezja nie ma nic wspólnego z nauką.
 • Autor dał też przykłady prac badawczych, których, żaden inny autor, Matela czy Królicki, nie dał do tej pory.
 • generalnie, w książce jest dużo zaczepnych tematów, których nie ma i nie było dotychczas w książkach innych autorów.

Tomasz Sitkowski jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Rzeczoznawców Radiestezji, od czterech lat zajmuje się popularyzacją radiestezji w artykułach i książkach z zakresu tej dziedziny.

ZAPRASZAMY DO LEKTÓRY oraz do ewentualnego dialogu z Autorem tsitkowski@wp.pl lub dyskusji w Fb Grupie PTP

Zapraszamy do komentarzy
lub propozycji tematów na Grupie FB PTP

ZAPRASZAMY do PTP
(spotkania odbywają się w bieżącym reżimie sanitarnym – za utrudnienia przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość)
Adres: ul. Ratuszowa to praskie centrum Warszawy. Ratuszowa 11 to ok. 300 metrów od stacji metra „Dworzec Wileński”
tu JAK DO NAS DOTRZEĆ i nasze DANE KONTAKTOWE

Print Friendly, PDF & Email