112 czy 999

Z dyskusji wynika, że jest potrzeba przygotowania takiego posta. A więc, przedstawiamy garść informacji odnośnie wzywania karetki. Źródło: konto na FB „To nie z mojej karetki” – wpis z 23 lutego 2020 – polecamy

DYSPOZYTORNIA MEDYCZNA A CENTRUM POWIADAMIANIA RATUNKOWEGO to dwie zupełnie oddzielne instytucje.

1️⃣1️⃣2️⃣ – to numer telefonu do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. To taka instytucja, w której telefony odbierają OPERATORZY NUMERU ALARMOWEGO (ONA).
Są to ludzie po odpowiednim szkoleniu i egzaminach, którzy regularnie recertyfikują swoją wiedzę. Ich zadaniem jest przygotowanie formatki (elektroniczny dokument) i po zwięzłym opisaniu problemu przekazanie do odpowiedniej instytucji: Dyspozytorni Medycznej, Państwowej Straży Pożarnej, Policji. Operator 112 musi wykazać się znajomością co najmniej jednego języka obcego – dzięki temu nie ma problemu z porozumiewaniem się pod numerem 112 z obcokrajowcami (ONA przełączają w razie potrzeby połączenie do innego stanowiska używającego danego języka).

9️⃣9️⃣9️⃣ – to numer pod którym w Polsce można się połączyć z Dyspozytornią Medyczną. Telefon ten odbierają DYSPOZYTORZY MEDYCZNI (DM) – ludzie z co najmniej 5 letnim doświadczeniem w pracy ratownika medycznego, pielęgniarki systemu lub lekarza systemu.

Jeśli dzwonisz z przypadkiem medycznym pod numer 112 to ONA przygotuje formatkę – wpisze Twoje dane, dane pacjenta, wstępnie zanotuje z jakim przypadkiem dzwonisz a potem przekieruje do właściwej dyspozytorni i połączy Cię z Dyspozytorem Medycznym.
To w tym momencie zaczyna się zbieranie wywiadu medycznego. Dyspozytor wypyta Cię o szczegóły dotyczące ilości osób potrzebujących pomocy, stanu pacjenta, jego chorób przewlekłych itd. Jeśli będzie taka możliwość to dyspozytor będzie prosił Cię o wykonywanie prostych czynności, które pozwolą zabezpieczyć stan pacjenta do czasu dotarcia karetki.

A teraz najważniejsze – TIPS and TRICKS:

– Nie denerwuj się, że dyspozytor zbiera wywiad medyczny „i traci czas”. System Wspomagania Dowodzenia jest zbudowany w ten sposób, że dyspozytor może przyjąć wezwanie i przekazać do realizacji (karetka już wyjeżdża pod wskazany adres) a w tym czasie uzupełniać wywiad. Pozwoli to załodze karetki, już w czasie jazdy, na lepsze przygotowanie do udzielenia pomocy na miejscu.

– w szczególnych przypadkach Dyspozytor Medyczny zostanie z tobą na linii aż do przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego.

– Jeśli dzwonisz z przypadkiem medycznym to dzwoń pod numer 999. Dzwoniąc pod 112 musisz część informacji potwierdzić dwukrotnie – tak to jest zrobione aby uniknąć pomyłek w dysponowaniu 🤷‍♂️

– Zarówno w CPR jak i w DM istnieje coś takiego jak „zastępowalność” – czyli jeśli wszyscy operatorzy/dyspozytorzy w danym rejonie będą zajęci to odbierze pierwszy wolny w kraju i obsłuży – przyjmie wezwanie lub nie. Krzyczenie, że „gdzie ja się dodzwonilem” nie ma sensu. Jeśli dyspozytor pyta o województwo z którego dzwonimy to oznacza, że widzi w systemie, że to nie jego obszar dysponowania i chce być pewny adresu.

– To że operator 112 przekaże połączenie do Dyspozytorni Medycznej nie oznacza, że DM przyjmie to wezwanie i karetka pojedzie na miejsce – rolą DM jest ocenienie zasadności wysłania karetki na miejsce zdarzenia.

– Istnieje możliwość wezwania karetki poprzez SMS – stworzona ze szczególnym ukierunkowaniem na osoby niesłyszące. Informacje szczegółowe na stronach internetowych lokalnych stacji pogotowia.

– Dyspozytor Medyczny nie ma obowiązku podawania Ci swojego imienia i nazwiska. Na początku każdej rozmowy dyspozytorzy podają swój numer służbowy – pozwala on na pełną identyfikację dyspozytora.

– Dyspozytorzy medyczni korzystają z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych – wyzywanie i grożenie dyspozytorowi to nie jest dobry pomysł.

– Uwierz, że my wszyscy też płacimy podatki. To z przepisów prawa wynika, że jednak nie do wszystkiego „należy się” przyjazd karetki systemu ratownictwa. My naprawdę nie płacimy za to paliwo ani nie zrzucamy się na zakup leków – karetki muszą być wysyłane tylko do zasadnych wezwań bo jest ich za mało. I zawsze będzie za mało.

– Rozpoczynanie rozmowy od „dawaj kurwa tą karetkę” nie pomaga we wzajemnej współpracy na linii dyspozytor – wzywający

– Jeśli decydujesz się wezwać pogotowie to zostań na miejscu do czasu przyjazdu karetki – dużą ilość wezwań stanowią wyjazdy do sytuacji kiedy na trawniku leży ktoś pijany, następnie wstanie i sobie pójdzie a karetka jeździ i go szuka. Wzywającego nie ma na miejscu bo się spieszył a poza tym: „ja wam tylko zgłaszam, a co z tym zrobicie to wasza sprawa”.

Uniwersalny schemat rozmowy z dyspozytorem:
1. Zachowaj spokój i powiedz gdzie jesteś.
2. Przekaż co się stało.
3. Podaj liczbę osób, które potrzebują pomocy.
4. Udzielaj odpowiedzi na pytania dyspozytora.
5. Dyspozytor powie Ci, w jaki sposób zachować się w danej sytuacji.
6. Powiedz jak się nazywasz.
7. Wykonuj polecenia wydawane przez Dyspozytora.
8. Nigdy nie rozłączaj się pierwszy.
9. Dyspozytor potwierdzi przyjazd karetki pogotowia.

Zapraszamy do komentarzy
lub propozycji tematów na Grupie FB PTP

ZAPRASZAMY do PTP
Adres: ul. Ratuszowa to praskie centrum Warszawy. Ratuszowa 11 to ok. 300 metrów od stacji metra „Dworzec Wileński”

POLECAMY KOMUNIKACJĘ MIEJSKĄ
bo skoro centrum (prawobrzeżne) Warszawy, to i
strefa płatnego parkowania w dni robocze do godz. 20:00
tu JAK DO NAS DOTRZEĆ KOMUNIKACJĄ (pod)MIEJSKĄ i

nasze DANE KONTAKTOWE

°

możesz ten wpis wydrukować, zapisać jako PDF lub podać dalej za pomocą wielu poniższych opcji:
Podaj dalej: