Słowianie – historia z perspektywy sąsiadów

Polecamy lekturę 🙂

W rzeczy samej ucisk przez Sasów wywierany był
’straszliwy; a gdy do tego dodamy jes,zcze dziesięciny,
które Slawianie Kościolowi opłacać musieli, łatwo. wytłómaczymy
sobie tę rozpacz, z jaką Slawianie dla uratowania
życia i wolności porywali się do broni. Jaką
zaś byladziesięcina, o ;tem także mówi H e l m o l d
(roz. 12): „Składano biskupowi…

Poniżej program MDR na temat Słowian – „Słowianie, nasi tajemniczy przodkowie”

1300 lat temu wschód dzisiejszych Niemiec między Łabą a Odrą był niemalże wyludniony. Z czasem ludzie ze wschodu, Słowianie, wkraczają na żyzną ziemię. Osiedlają się w VII wieku naszej ery.

Kim był ten lud, który zostawił swój ślad w całej Europie Wschodniej i Południowej? Należeli do ostatnich pogan w środku Europy i mają historię, która jest do dziś tajemnicza, w której wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi i jest mnóstwo miejsca na legendy i mity.

Bronili się przed potężnymi przeciwnikami i kształtowali średniowiecze między Łabą a Odrą swoją wiejską kulturą i wiarą w bogów przyrody. Nie byli królami i cesarzami, ale rolnikami i rzemieślnikami; nigdy nie odnaleźli własnego państwa, a jednak zdecydowanie ukształtowali dzisiejsze narody.

Przodkowie słowiańscy przez wieki przyczynili się do rozwoju społeczeństw obywatelskich w dzisiejszej Europie. Plemiona słowiańskie zostały udokumentowane od VII wieku i istnieją dowody na konflikty zbrojne i pogański kult.

Jak Słowianie rozwijali się przez stulecia bez ustalonych granic narodowych, jak utrzymywali swoje zwyczaje, religie i kultury i jak udało im się zachować wiele z nich do dziś?

Film towarzyszy na przestrzeni wieków grupie Słowian między Łabą i Odrą, śledzi ich w różnych potyczkach, obserwuje ich zwyczaje i obrzędy, pokazuje ich umiejętności przetrwania i walkę o własną tożsamość na tle wielkich wstrząsów historycznych.

Zapraszamy do komentarzy
lub propozycji tematów na Grupie FB PTP

ZAPRASZAMY do PTP
(spotkania odbywają się w bieżącym reżimie sanitarnym – za utrudnienia przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość)
Adres: ul. Ratuszowa to praskie centrum Warszawy. Ratuszowa 11 to ok. 300 metrów od stacji metra „Dworzec Wileński”
tu JAK DO NAS DOTRZEĆ i nasze DANE KONTAKTOWE

Print Friendly, PDF & Email