Słowianie – historia z perspektywy sąsiadów

Polecamy lekturę 🙂

W rzeczy samej ucisk przez Sasów wywierany był
‘straszliwy; a gdy do tego dodamy jes,zcze dziesięciny,
które Slawianie Kościolowi opłacać musieli, łatwo. wytłómaczymy
sobie tę rozpacz, z jaką Slawianie dla uratowania
życia i wolności porywali się do broni. Jaką
zaś byladziesięcina, o ;tem także mówi H e l m o l d
(roz. 12): “Składano biskupowi…

Poniżej program MDR na temat Słowian – “Słowianie, nasi tajemniczy przodkowie”

1300 lat temu wschód dzisiejszych Niemiec między Łabą a Odrą był niemalże wyludniony. Z czasem ludzie ze wschodu, Słowianie, wkraczają na żyzną ziemię. Osiedlają się w VII wieku naszej ery.

Kim był ten lud, który zostawił swój ślad w całej Europie Wschodniej i Południowej? Należeli do ostatnich pogan w środku Europy i mają historię, która jest do dziś tajemnicza, w której wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi i jest mnóstwo miejsca na legendy i mity.

Bronili się przed potężnymi przeciwnikami i kształtowali średniowiecze między Łabą a Odrą swoją wiejską kulturą i wiarą w bogów przyrody. Nie byli królami i cesarzami, ale rolnikami i rzemieślnikami; nigdy nie odnaleźli własnego państwa, a jednak zdecydowanie ukształtowali dzisiejsze narody.

Przodkowie słowiańscy przez wieki przyczynili się do rozwoju społeczeństw obywatelskich w dzisiejszej Europie. Plemiona słowiańskie zostały udokumentowane od VII wieku i istnieją dowody na konflikty zbrojne i pogański kult.

Jak Słowianie rozwijali się przez stulecia bez ustalonych granic narodowych, jak utrzymywali swoje zwyczaje, religie i kultury i jak udało im się zachować wiele z nich do dziś?

Film towarzyszy na przestrzeni wieków grupie Słowian między Łabą i Odrą, śledzi ich w różnych potyczkach, obserwuje ich zwyczaje i obrzędy, pokazuje ich umiejętności przetrwania i walkę o własną tożsamość na tle wielkich wstrząsów historycznych.

Zapraszamy do komentarzy
lub propozycji tematów na Grupie FB PTP

ZAPRASZAMY do PTP
ul. Ratuszowa to praskie centrum Warszawy. Ratuszowa 11 to ok. 300 metrów od stacji metra “Dworzec Wileński”
tu JAK DO NAS DOTRZEĆ i nasze DANE KONTAKTOWE

Print Friendly, PDF & Email